ARCHITEKTURA

Architektura jest sztuką kształtowania przestrzeni (Brunazeli). To także  wszystko to, co człowiek wykonuje i aranżuje – projektuje w przestrzeni.

Pojęcie archietktury pochodzi od greckiego słowa ” architekton” (główny budowniczy) . Architektura jest sztuką kształtowania formy w powiązaniu z konstrukcją budowlaną w sposób wktóry orgonizuje przestrzeń niezbędną do zaspokojena moterialnych i duchowych potrzeb człowieka . Kształtowanie się tej umiejętności sięga czasów najdawniejszych, gdy człowiek pierwotny rozpoczął trudną sztukę budowania sobie schronienia przed zimnem , deszczem i dzikimi zwierzętami. Jej filarami są: funkcja , konstrukcja i forma . Wszystki trzy muszą z sobą harmonizować ;żaden z nich nie może upośledzać pozostałych .Tym bardziej żaden z nich nie może pozostawać w sprzeczności .

Funkcja jest dostosowaniem do celu jakiemu budowla służy .Celem jest z reguły wnętrze budowli , najczęściej zaś zespół wnętrz powiązanych w niezbędną , użytkową całość ,ważne jest również sąsiedztwo pomieszczeń o szczególnym przeznaczeniu , bez względu na istnienie między nimi lub nieistnienie komunikacji jak również naruralne oświetlenie wnętrz. i otoczenie. Konstrukcję stanowią wszystkie materialne części,ściśle powiązane z funkcją i kształtem budowli.

Architekt świadomie kształtuje przestrzeń w sposób odpowiadający zamierzonej funkcji w określonej konstrukcji i formie.

Gaudi / fot. Dorota Kunecka

Gaudi / fot. Dorota Kunecka

Kategorie

Zapraszamy do obejrzenia PORTFOLIO zawodowego członków naszego ZESPOŁU.

Ostatnie wpisy

Archiwa